Gårdsbutiker

SKOGSBYGDEN



Våra hantverkare och konstnärer har "knacka på öppet". Det betyder att de för det mesta är på plats, men inte alltid. För att vara helt säker slår du dem en signal först.

Bettan Svartholm 2
Gunnarps Station 1

70. Station Gunnarp

i Gunnarp har keramikern och skulptören Bettan Svartholm

sin atelje och försäljning.

Hon arbetar med lergods,stengods och betong.

Här framställs såväl unika ting som bruksföremål.

Det finns också antikloppis.

Utomhus kan du njuta av en ständigt växande

skulpturutställning.

Ring på-öppet året runt.

Hammar Posse 1
Hammar Posse 2
HammarPosse 3
HammarPosse 4
HammarPosse 5

73. Hammar Posse

Kontraster är det som förenar oss människor. Med sin keramik vill Lisa Hammar Posseta fram konst som berör men som också är i tiden i färg och form. Hon visar att vi trots våra yttre olikheter alla är stöpta i samma form, människan.

Med ursprung som florist har hon överfört sin kreativitet till keramik, särskilt specialiserad inom raku. Hennes unika Rakudolls har fått internationell uppmärksamhet och användes till och med som rekvisita i Rubens Östlunds film "The Square". Med över 50 återförsäljare i Norden, Holland, Frankrike och England når hennes keramik en bred publik. Kontakta Lisa för att komma på ett besök i verkstaden.



Välkommen till skogsbygden!